Základní škola a mateřská škola Žichlínek

O naší kuchyni

Školní jídelna vychází z tradiční české kuchyně, ráda hledá gastronomické inspirace. Zajímáme se o zdravou výživu a jsme zapojeny do programu Skutečně zdravá škola a do projektu Ovoce a zelenina do škol.

www.skutecnezdravaskola.cz  https://ovocedoskol.szif.cz

 K přípravě pokrmů používáme čerstvé sezonní suroviny od místních farmářů, pekařů a řezníků. (Jatka Lanškroun, Pekařství Sázava)

Do jídelníčku zařazujeme bezlepkové, celozrnné, špaldové mouky, bulgur, kusukus, tarhoňu, jáhly atd., pokrmy zahušťujeme hraškou (hrachová směs). Dodržujeme pitný režim, děti mají na výběr bylinné, ovocné čaj, neperlivé vody dochucované bylinkami či čerstvým ovocem, mléko, nebo ochucené mléko s čerstvým či mraženým ovocem. Nepoužíváme polotovary ani hotová jídla.Cílem je připravit pestrý jídelníček s vyváženou stravou.

K přípravě pokrmů používáme konvektomat.  Mezi výhody této technologie jsou krátké časy vaření a šetrnější způsob úpravy pokrmů, které obě vedou k vyšší nutriční hodnotě připravovaných jídel a zachování vyššího množství vitamínů, v porovnání s běžnými způsoby tepelné úpravy. Hlavními způsoby provozu jsou pára, horký vzduch, a nebo jejich kombinace. Toto vede k možnosti pečení při nastavení úrovně vlhkosti, díky čemuž je možné pokrmy připravovat šťavnatější a chutnější.

Dodavatelé:

www.jatka.cz   www.pekarstvisazava.cz  www.movos.cz  www.nowaco.cz www.gemi-gastro.cz

 

Vedeme kroužek Kuchtík, kde pomáháme dětem získat představu o tom, odkud jídlo pochází a jak se pěstuje nebo vyrábí, snažíme se, aby si děti jídla vážily. Umožňujeme dětem porozumět vztahům mezi jídlem, které jí, a světem, ve kterém žijí. Děti si ze školy odnášejí základy zdravých stravovacích návyků a znalosti, dovednosti.

 

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

ikona_menu Menu