Základní škola a mateřská škola Žichlínek

Stránka není přístupná

Tato stránka není přístupná nebo je pro návštěvníky skrytá. Pokračovat můžete na mapu webu.

Taktické cvičení hasičů - ZŠ

Příprava obyvatel na běžná rizika a mimořádné události je součástí poslání hasičského záchranného sboru. Ve středu 27. 9. 2017 se u nás ve škole konalo taktické cvičení hasičů.

Sjelo se k nám hned několik hasičských sborů: HZS Lanškroun, HZS Ústí nad Orlicí, JSDH Žichlínek, JSDH Lanškroun a JSDH Tatenice.

Cvičení mělo svůj scénář, jehož cílem bylo prověření práce a součinnosti požárních jednotek, evakuace ohrožených osob a seznámení zasahujících jednotek s objektem školy. Zadání cvičení: zaměstnankyním ve školní jídelně se nepodařilo uhasit požár, který vznikl závadou na elektroinstalaci a oheň se šíří. Kuchařka voláním „Hoří!“ a zvoněním vyhlašuje požár. Dochází k evakuaci dětí, učitelů a zaměstnanců školy mimo budovu. Ředitel ohlašuje situaci na linku 150.

Děti jsou shromážděny na bezpečném místě zahrady a přepočítány. Pohřešovány jsou tři děti a učitelka, učitelka s jedním dítětem mává z okna v patře školy, o situaci dalších dětí se neví. Sjíždějí se hasiči a vnikají do školy. Pomocí žebříku jsou zachráněny učitelka a dítě, dvě děti nalezené v suterénní šatně jsou také zachráněny a vyvedeny z budovy. Dětem je nasazena kyslíková dýchací maska, je jim změřena hladina kyslíku v krvi. Požár je dohašen, zásah hasičských sborů byl úspěšný. Poté velitel zásahu nprap. Jiří Šenkýř cvičení ukončuje.

Tento zásah byl sice jen cvičný, ale přesto byl velmi vzrušující a napínavý. A poučný. Děti měly možnost sledovat celé cvičení opravdu zblízka a přitom byly od zasahujících jednotek chráněny oplocením školní zahrady, aby nevběhly mezi zasahující hasiče a jejich techniku. Po ukončení zásahu byly všechny sbory ochotny setrvat delší čas na místě, aby si děti prohlédly hasičská auta, jejich výstroj a výzbroj. Členové všech zasahujících jednotek se dětem věnovali, vysvětlovali a odpovídali na všetečné otázky žáků. Ti si dokonce mohli prolézt kabiny aut i osahat vybranou zásahovou techniku. Za to patří všem zúčastněným hasičům naše poděkování.

Zásah hasičů si můžete prohlédnout zde ve fotogalerii.

Naučné dopoledne se velmi líbilo a pro některé děti bylo i inspirací při volbě jejich budoucího povolání. Děti si vyzkoušely evakuaci, kterou díky klidnému a rozhodnému přístupu učitelek zvládly perfektně a bez panikaření. Jsme také rádi, že členové hasičských sborů, které by se k naší škole sjely i v případě ostrého zásahu, se mohli seznámit s budovou školy. Oprávněně se budeme cítit bezpečněji a připravenější. 

 

Mgr. Jana Sekaninová

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

ikona_menu Menu