Základní škola a mateřská škola Žichlínek

Stránka není přístupná

Tato stránka není přístupná nebo je pro návštěvníky skrytá. Pokračovat můžete na mapu webu.

Školní výlet do Lozic

Ve čtvrtek dne 13. 6. 2019 vyrazila Základní škola Žichlínek na školní výlet. Letos jsme se vydali na kozí farmu Statek zvaný U Syyyrovů v Lozicích u Chrudimi. Za hodinku a čtvrt zastavil autobus v cíli a mohli jsme se přivítat s majiteli statku a manželi Lechnýřovými. Hned po svačině jsme se rozdělili do dvou skupin, abychom se mohli vystřídat ve výrobně sýra i u zvířátek.

Venku jsme nakrmili kozy, dozvěděli se o nich spoustu zajímavých informací a vyzkoušeli si dojící trenažér. Po něm jsme už mohli přistoupit k dojící lavici a všichni jsme si vyzkoušeli kozu dojit. Musíme říci, že žáci byli šikovní a všem se vedlo již napoprvé.

Uvnitř jsme se podívali do výrobny sýra a zjistili, jaké se k tomu používají přístroje, nástroje či formy. Také jsme si vyrobili svůj sýr – ricottu. Mléko jsme ohřívali na 88 °C, nalili do něj syřidlo a mohli pozorovat srážení a přeměnu mléka na měkký tvarohový sýr. Pak už stačilo jenom slít a sýr si vychutnat.

Cestou z Lozic jsme se ještě zastavili na hradě Košumberk a prošli se v Hamzově léčebně, kde jsme se mohli zchladit i zmrzlinou.

Jsme rádi, že tento školní výlet se žákům líbil a poznali venkovské prostředí zase z trochu jiného pohledu.

 

Pro více fotografií klikněte zde.

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

ikona_menu Menu