Základní škola a mateřská škola Žichlínek

Školní výlet do Lozic

Ve čtvrtek dne 13. 6. 2019 vyrazila Základní škola Žichlínek na školní výlet. Letos jsme se vydali na kozí farmu Statek zvaný U Syyyrovů v Lozicích u Chrudimi. Za hodinku a čtvrt zastavil autobus v cíli a mohli jsme se přivítat s majiteli statku a manželi Lechnýřovými. Hned po svačině jsme se rozdělili do dvou skupin, abychom se mohli vystřídat ve výrobně sýra i u zvířátek.

Venku jsme nakrmili kozy, dozvěděli se o nich spoustu zajímavých informací a vyzkoušeli si dojící trenažér. Po něm jsme už mohli přistoupit k dojící lavici a všichni jsme si vyzkoušeli kozu dojit. Musíme říci, že žáci byli šikovní a všem se vedlo již napoprvé.

Uvnitř jsme se podívali do výrobny sýra a zjistili, jaké se k tomu používají přístroje, nástroje či formy. Také jsme si vyrobili svůj sýr – ricottu. Mléko jsme ohřívali na 88 °C, nalili do něj syřidlo a mohli pozorovat srážení a přeměnu mléka na měkký tvarohový sýr. Pak už stačilo jenom slít a sýr si vychutnat.

Cestou z Lozic jsme se ještě zastavili na hradě Košumberk a prošli se v Hamzově léčebně, kde jsme se mohli zchladit i zmrzlinou.

Jsme rádi, že tento školní výlet se žákům líbil a poznali venkovské prostředí zase z trochu jiného pohledu.

 

Pro více fotografií klikněte zde.

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

ikona_menu Menu