Základní škola a mateřská škola Žichlínek

Stránka není přístupná

Tato stránka není přístupná nebo je pro návštěvníky skrytá. Pokračovat můžete na mapu webu.

Přichází advent

Ve čtvrtek 29. listopadu v 16:30 jsme se všichni mohli setkat v žichlínském kostele Narození sv. Jana Křtitele na již třetím hudebním programu s panem Kubátem. Tentokrát si pro nás připravil tématický, adventní program. Jsme rádi, že se akce mohla odehrát v tomto prostředí a někteří ze zúčastněných tak kostel navštívili poprvé.

Pan Martin Kubát je profesionální varhaník. Nebylo tedy překvapením, že varhany v tento podvečer zazní. Mnohé z Vás to jistě do kostela přitáhlo a přišli si zvuk tohoto největšího hudebního nástroje poslechnout. 

Po úvodním slovu pana ředitele a pana varhaníka jsme si poslechli zřejmě nejznámější varhanní skladbu od J. S. Bacha - Toccata a fuga d moll. Podobný název nese i skladba od Josefa Segera, která zazněla jako druhá. Poté nám p. Kubát přiblížil roráty. Jsou to liturgické zpěvy typické pro dobu adventní a pochází z dob Karla IV. Zazpívané byly jak v latině, tak češtině. Pastorely jsou o poznání starší, asi 1500 let. Jsou to v podstatě vánoční písně. Společně jsme si zazpívali Štědrej večer nastal, Narodil se Kristus pán a Pásli ovce valaši. Závěrem byla krásná, improvizovaná skladba, jež v sobě skrývala úryvky dalších koled. 

Moc děkujeme především panu Kubátovi, ale i Vám, že jste přišli a na tuto akci dobrovolně přispěli.

Fotografie z akce naleznete zde.

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

ikona_menu Menu