Základní škola a mateřská škola Žichlínek

Stránka není přístupná

Tato stránka není přístupná nebo je pro návštěvníky skrytá. Pokračovat můžete na mapu webu.

Hudební šlehačka plná Smetany

Hudební pořad

V pátek 1. března naši školu navštívil pan Martin Kubát, který si pro naše žáky připravil, pro tento školní rok již poslední, hudební program. Tentokrát jsme se opět dozvěděli pár informací o hudebním skladateli Bedřichu Smetanovi, který by takto z počátku měsíce března oslavil svátek a narozeniny.

Hned v úvodu pan Kubát život Bedřicha promítl v písni. A tak už všichni víme, že se narodil v Litomyšli, nerad chodil do školy, měl 4 dcery, tvořil v divadle opery nebo že v pozdějším věku zcela ohluchl. Dokážete si představit, že skládáte dvouhodinou operu pro celý orchestr, aniž byste slyšeli hudební nástroje?

Výjimkou nebyl ani poslech Smetanovy tvorby. Slyšet jsme mohli nejznámější úryvky Vyšehradu, Vltavy, Libuše či Prodané nevěsty. Některé jsme doprovodili pohybem či Orffovými nástroji. A jak si vůbec zapamatovat, které opery stvořil? Vcelku jednoduše podle takové pomůcky:„Byla jednou jedna Prodaná nevěsta, jmenovala se Libuše, a měla ráda Dalibora. Sešli se u Čertovy stěny a tam si dali Hubičku. Viděly to Dvě vdovy, řekly to Braniborům v Čechách a už to nebylo žádné Tajemství.“

Mnohokrát děkujeme panu Kubátovi za vždy krásně připravený program a doufáme, že jsme se neviděli naposledy.

Pro fotografie z akce klikněte zde.

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

ikona_menu Menu